Czy monitoring może naruszać prywatność? gru23

Podobne teksty

Czy monitoring może naruszać prywatność?

Zalet systemów monitorujących budynki nie trzeba szczegółowo wymieniać. Pozwalają one nie tylko na uchronieniu nieruchomości przed włamaniem, ale również dają możliwość szybkiej reakcji na wypadek pożaru, czy innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie w codziennym życiu mogą się pojawić. Okazuje się jednak, że nie wszystkim się to podoba.

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich nieustannie wpływają skargi na system monitorowanie bezpieczeństwa budynków a raczej na administratorów nieruchomości, które takie urządzenia instalują. Osoby składające skargi mówią, że czują się osaczone przez wszędzie obecne kamery i rejestratory ruchu, nie czują się z tego powodu swobodnie i uważają, że są inwigilowane.

Czy ludzie skarżą się na monitoring wizyjny

Do połowy 2012 roku do rzecznika praw obywatelskich wpłynęło przeszło kilkadziesiąt skarg tego typu. Urząd po części się z nimi zgadza. Przypomnijmy, że zainstalowanie systemu monitoringu wizyjnego w budynkach użyteczności publicznej wymaga uzasadnienia tego typu kroku przez właściciela bądź administrację nieruchomości. Wyjątkiem są uprawnienia służb państwowych, policji, straży miejskiej oraz ochrona imprez masowych oraz kasyn.

Czy te przepisy przystają do rzeczywistości? Niekoniecznie system monitoringu bezpieczeństwa budynków można spotkać obecnie w praktycznie w każdym miejscu użyteczności publicznej, a szczególnie tam, gdzie istnieje realne ryzyko włamania lub kradzieży (punkty handlu hurtowego) oraz w których taki system umożliwia dużo szybszą reakcję na pojawiające się zagrożenia: przede wszystkim urzędy, biurowce, miejsca, w których pojawia się duża liczba często przypadkowych osób.

Nie zawsze system monitoringu bezpieczeństwa budynków pozwoli zapobiec kradzieży lub włamaniu. Nierzadko jednak dzięki telewizji przemysłowej udało się rozwiązać zagadkę niejednego przestępstwa, od kradzieży taniego roweru po nawet morderstwo. Osoby, które “czują się inwigilowane”, muszą zrozumieć, ze takie systemy są instalowane tylko dla ich dobra i tylko w trosce o ich bezpieczeństwo. Uczucie zagrożenia z powodu obecności urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo jest czysto irracjonalne.