Dokładna precyzja sty06

Podobne teksty

Dokładna precyzja

Dokładne określanie masy towaru odkąd istnieje handel towarami była bardzo ważny. Świadczyło ono o rzetelności kupców i wzajemny budowaniu zaufania do klienta.

W średniowieczu było to na tyle istotne, że monopol na ważenie wzięły na siebie rady miejskie, stawiając na rynkach wielkie wagi, które ułatwiały określenie ciężaru sprzedawanych i kupowanych produktów. Do tej pory ingerencja państwa w ten proces pozostała, bo są specjalne urzędy zajmujące się tym tematem, a wszystkie wagi muszą posiadać odpowiedni certyfikat o ich przydatności i bezproblemowym działaniu. Również w przeszłości wagi stopniowo rozwijały się technologicznie.

Dawno temu ważyć to oznaczało ustawiać odważniki, czyli ciężary o określonej masie po jednej stronie, a po drugiej stronie kłaść towar, aby określić jego ilość. Obecnie, przede wszystkim w sklepach spożywczym takie wagi praktycznie odeszły już w niepamięć, a stosowane są dużo pewniejsze, mające dokładniejszy poziom pomiaru wagi elektroniczne. Ich używanie jest też bardzo wygodne dla sprzedawców, gdyż wagi takie nie tylko określają ciężar przedmiotu, ale posiadają również funkcje pozwalające na obliczenie ceny, jaką za jego nabycie należy uiścić.

Wystarczy położyć na takie urządzenie odpowiednią ilość towaru i za pomocą klawiatury numerycznej wklikać jego cenę za kilogram, a wtedy pojawi się na ekranie dokładny koszt jednostkowy. Takie możliwości, wcześniej w analogowych urządzeniach niespotykane, że wagi te szybko zdobywają sobie zaufanie wszystkich tych przedsiębiorców, którzy muszą określać masę towarów.