Podobne teksty

Pamiętaj o zeznaniu podatkowym

Gdzieś w końcu dziewiętnastego stulecia kraje anglosaskie, czyli przede wszystkim Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wpadły na pomysł, że można zacząć ściągać od obywateli osobisty podatek od ich dochodów, czyli tak zwany pit. I od tej pory każde biuro rachunkowe co roku rozlicza setki pitów.

Różne są formularze podatkowe

W Polsce tym skrótem, pit, oznacza się formularze podatkowe, które wypełnia się w przypadku osiągania dochodów, aby odprowadzić od nich daninę na rzecz państwa. Są różne formularze pit, a właściwy trzeba wybrać w zależności od tego, jaki rodzaj dochodów się uzyskuje i jak go rozliczyć.

Szczegółowych podpowiedzi udzielą urzędniczki w urzędzie skarbowym albo księgowe w biurze rachunkowym, ale najczęstszym dokumentem jest pit 33, czyli formularz dla osób osiągających dochody z racji pracy najemnej.

Biuro rachunkowe Ci pomoże

Wlicza się w to wszelkiego rodzaju umowy o pracę oraz umowy cywilno-prawne, czyli głównie o dzieło oraz umowy zlecenia. Trzeba pamiętać, aby koniecznie wypełnić pit i złożyć go na czas w swoim urzędzie skarbowym, czyli w miejscu zamieszkania lub zameldowania. Może to za ciebie zrobić kto inny – na przykład biuro rachunkowe Exact.

Jeśli bieżące miejsce zamieszkania różni się od tego, w którym jest się zameldowanym, pit powinien być złożony w miejscu efektywnego przebywania, ale z racji tego, że nie ma już obowiązku meldunkowego, można to zrobić gdziekolwiek tak naprawdę. Przede wszystkim trzeba bowiem pamiętać, aby pit pojawił się w urzędzie do końca kwietnia każdego roku za rok poprzedni, bo takie są obowiązujące zasady prawne.

dobre biuro rachunkowe

Opóźnienie może spowodować każdej osobie pewne nieprzyjemności związane z fiskusem, których lepiej jest przecież unikać. Nie każdy a w sumie to nikt nie lubi płacić kar finansowych. Dlatego zawsze lepiej w takich sprawach ufać biurom rachunkowym, zamiast ciężkie sprawy pozostawiać samemu sobie.